7 najbardziej złośliwych programów

Ranking przeglądarek w marcu
2 kwietnia 2013
Apple vs Chiny
5 kwietnia 2013
Show all

7 najbardziej złośliwych programów

Specjaliści z laboratorium antywirusowego ESET wytypowali 7 najbardziej uciążliwych zagrożeń ostatnich lat. Oto lista:

  • Win32/Georbot – przeszukiwał dyski komputerów na terenie Gruzji. Po zainfekowaniu systemu Trojan przede wszystkim nagrywał filmy za pomocą kamer zainstalowanych w zarażonych komputerach, rejestrował dźwięk za pomocą zainstalowanych mikofonów, a także wykonywał zrzuty ekranu. Samodzielnie aktualizował się do nowszych wersji, skutecznie unikając dzięki temu wykrycia przez skanery antywirusowe. Zaawansowany w szpiegostwie wirus, reagował na następujące słowa: USA, FBI, CIA, broń, Rosja, agent, tajny, KGB, FSB, minister.
  • BlackHole – popularny zestaw exploitów. Zajmował się się identyfikacją i wykorzystywaniem luk w różnego rodzaju programach, w następstwie infekując je   kolejnymi formami złośliwego oprogramowania. Co ciekawe, twórcy wirusa wypożyczają zestaw exploitów w zamian za wniesienie opłaty w wysokości kilku tysięcy dolarów.
  • ACAD/Medre – wykradł ponad 1000 projektów graficznych przygotowanych w programach AutoCAD. Wirus atakował peruwiańskie bazy projektowe, wykradając z nich projekty AutoCAD. Skradzione projekty wysyłane były następnie do podanych skrzynek mailowych, które ulokowano w Chinach. Przedsiębiorstwa projektowe zostały narażone na olbrzymie straty finansowe, ponieważ złodzieje otrzymując dostęp do projektów, mogli je zarejestrować wcześniej od autorów.
  • Android/Boxer – trojan atakujący posiadaczy smartfonów z Androidem. Wirus najczęściej był powodowany przez użytkowników, którzy ściągali nielegalne kopie płatnych gier. W efekcie użytkownik otrzymywał SMS, za którego opłata była większa niż za samą grę. Android/Boxer zaatakował również w Polsce.
  • Stuxnet – wykorzystywany do szpiegowania instalacji irańskich elektrowni atomowych. Służył do sabotowania irańskiego programu nuklearnego. Ostatecznie udało mu się unieruchomić na jakiś czas 1000 wirówek do oczyszczania uranu. Koniec końców wirus został usunięty, a elektrownia wznowiła swoją pracę
  • PokerAgent – wykradł ponad 16 tysięcy danych Facebooka w Izraelu. Wirus potrafił łączyć przejmowane konta z kontami w aplikacji Texas Holdem Poker oraz  z liczbą posiadanych przez użytkownika kart kredytowych. Twórca najprawdopodobniej usiłował okraść użytkowników.
  • German Bundestrojaner – zajmował się rejestracją rozmów prowadzonych przez komunikatory internetowe.  Dzięki niemu niemiecka policja miała możliwość przechwytywania rozmów za pośrednictwem Skype, Yahoo Messenger, MSN Messenger, X-Lite. Przeprowadzali również zrzuty ekranu, a także nagrywali rozmowy za pomocą wmontowanego w maszynę mikrofonu.źródło: www.chip.pl